Když potřebujete tisknout

Chvíli jsme si mysleli, že tištěné materiály už nejsou vůbec potřeba a že vše sfoukneme on-line. Postupně jsme ale zjistili, že mít něco v ruce se fakt hodí. Také potřebujete, aby vaši si vaši zákazníci odnesli poutavý leták a zalistovali katalogem?

Prozkoumejte, jak vytisknout skládačky, vizitky nebo třeba brožurky šetrně k přírodě a mnohdy i k peněžence. V tomto článku se věnujeme tisku na papír. Tisknout můžete samozřejmě na textil, plachty, nebo dřevo. Ale na to se zaměříme zase příště, teď o tisku klasických papírových materiálů.

Dvakrát myslet, jednou tisknout

Soustředěně zvažte, co a proč chcete tisknout. Zda vaše sdělení i forma stojí za to a budou přínosné i atraktivní pro ty, kteří vaši tiskovinu obdrží.

Prošel váš záměr tímto sítem? Bezva, pojďme se tedy podívat na to, jaký materiál a technologii zvolit. Cílem je, aby to vašim tiskovinám maximálně slušelo a zároveň zanechaly co nejmenší ekologickou stopou.

Na co tisknout?

Není papír jako papír


1. recyklovaný papír

Za ten plédujeme nejvíce – ideálně, pokud pochází z lokálního sběru i výroby.
Recyklovaný papír šetří přírodní zdroje tím, že chytře opětovně využije to, co už bylo jednou použito. Věříme, že jako zákazníci bychom měli preferovat recyklované materiály. Všichni nosíme odpad do barevných kontejnerů, nicméně aby se kruh uzavřel, je nutné recyklované materiály také vyžadovat a významně využívat.

My v Green Cat recykl milujeme i proto, že je na omak krásně heboučký. Díky tomu zapojujeme do hry hmat, což je smysl neprávem opomíjený.

Nejčastěji používáme recyklovaný papír v síle 60 – 120 g/m2 a recyklovaný karton pak 160 – 250 g/m2. A to nebělený, proto je jeho barva přirozeně tmavší, kapku do šeda. Může být i bělený, ale to už je třeba více chemie. Fajn je také pestrá nabídka probarveného recyklovaného papíru, ten se vyrábí v Německu kousek od našich hranic.  

Samotný tisk na recykl je trošku náročnější. Chce to zkušeného grafika, hlavně pro specifickou přípravu tiskových dat. Ale funguje to a s dobrou přípravou na něm perfektně vyjdou i fotky. 
 2. papír s FSC certifikací

Pokud klient vyžaduje dokonalé podání barev, zvolíme FSC papír. Jedná se o papír vyrobený ze dřeva, u kterého máte díky certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) potvrzeno, že pochází z šetrně obhospodařovaných lesů. Certifikace sleduje celý zpracovatelský řetězec = každý finální výrobek je označen unikátním kódem, aby si tak každý mohl zkontrolovat, že výrobek opravdu pochází z udržitelně opečovávaného lesa. Díky své transparentnosti má podle nás tato certifikace největší kredit a podporu.

3. PEFC certifikace

Další možná certifikace ekologického lesního hospodářství má zkratku PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Nám v Green Cat se však oproti FSC jeví jako o něco méně transparentní, a proto dáváme přednost FSC.

4. a ještě rostoucí papír...

Ten rozhodně nevynecháme. Je to naše specialita a pro vás skvělý způsob, jak zaujmout a předat svá sdělení originálním a k planetě vlídným způsobem. Jedná se o papír, který je plný semínek krásných květin, léčivých bylinek nebo chutné zeleniny. A i na něj dovedeme tisknout. Je však potřeba volit vhodné fonty a grafiku – papír je díky semínkům více strukturovaný a příliš malý text by šel obtížně přečíst. Hlavně se musí tisknout na speciálně upravených tiskárnách, abychom nerozdrtili semínka.

Poté, co rostoucí papír poslouží svému účelu, jej můýe obdarovaný zasadit a těšit se tím, co z něj vyroste. Jedná se sice o nákladnější potisk, ale výsledek zaručeně stojí za to!

5. netradiční suroviny
Nabídka zajímavých papírů je opravdu pestrá.
Máme vzorky papírů z trávy, zbytků kůže, látek, čokoládových bobů nebo kávy, bambusu či třeba z recyklovaných kelímků od kávy. Testovali jsme už i papír ze sloního trusu. Takže, olééé, nic není nemožné. Fajn je najít spojovací linku s vaším produktem/službou a k tomu vybrat ten nejvhodnější papír.

Ofsetový tisk

Optimální volba způsobu tištění je stejně důležitá jako správná volba papíru. Důležité je tedy i zde usilovat o šetrný přístup a neplýtvat materiálem.

Líh nechte do koktejlů

Doporučujeme vám využívat moderní ofsetové technologie, které minimalizují množství odpařovaného lihu při výrobě. My volíme ty, které tisknou vodou ředitelnými barvami a neobsahují těkavé organické látky, ani sloučeniny těžkých kovů. Jsou tedy environmentálně šetrnější než konvenční syntetické barvy pro ofsetový tisk.

Vše ale potřebuje svoje. Například rostoucí papír tiskneme inkjetem, aby tlak a teplo nezničily semínka. Používáme vodou ředitelné barvy s přírodními pigmenty, takže pěstovat z něj můžete bez starostí. 

Méně je někdy více

Uberte barev

Hlavně, pokud jste zvolili výrazný papír. Dejte mu šanci vyniknout. Je nesmysl ho kompletně zakrýt fotkami a barvou a vypatlat tím zbytečně moře materiálu. Nápaditá a efektivní grafika ušetří litry barev.

Chytré formáty

Spoustu materiálu ušetříte také volbou vhodných formátů. Rádi vám pomůžeme propočítat takové, aby nevznikl navíc ani milimetr odpadu. Samozřejmě, nějaký prořez občas zůstává, ten je pak bezva zase s pokorou zrecyklovat. 

Kdybyste potřebovali s čímkoliv poradit, dejte vědět. 
Určitě společně najdeme báječné řešení.

Nejlépe, když napíšete Juditě.

Vloženo Od
Tags: tisk

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Každý měsíc vám pošleme tipy, inspirace a zajímavé realizace ze světa ekologické reklamy.