Takto balíme

Co by to bylo za eko kousky, kdyby k vám dorazily s nehoráznou ekologickou stopou. Usilujeme o to, aby vaše zakázky byly zabaleny bezpečně, ale vzniklo při tom co nejméně odpadu a jejich cesta za vámi byla co nejšetrnější.

Ideální množství odpadu je žádné. Ale ideál není nic, tak se k němu alespoň minimálně přibližme. 

V Green Cat se snažíme, aby byl celý proces posílání zakázek a objednávek z e-shopu co nejvíce šetrný k životnímu prostředí. Níže jsme sepsali příklady toho, jak už to léta děláme a co se nám osvědčilo.

Proč? Chceme, abyste o tom věděli a ze zásilky od nás měli ještě o trošku větší radost. A hlavně nám bude ctí, když v něčem najdete inspiraci i pro váš byznys.

Používáme opakovaně, co jde 

Krabice, obaly a výplňový materiál nevyhazujeme. Vše, co k nám dorazí od dodavatelů, využijeme. Když to zrovna nejde hned, schováme si materiál do budoucna (a že už toho máme nasysleno docela dost).

Krabice otáčíme i několikrát. Jedná se totiž o vděčnou položku, která může být opravdu používaná až do stádia, kdy začne připomínat salát. To ji pak buď s pokorou hodíme do kontejneru na papír nebo „rozkoušeme“ na výplň. Opakované použití krabic není vzhledově nejatraktivnější, ale environmentálně velmi šetrné. A občas se i pobavíte: těšíte se, že přišla vrtačka? Ne, jsou to letáky... Před odesláním nezapomeňte sundat původní štítky přepravy. Ne, že byste dělali nějaké tajnosti, ale nezmatete tak přepravce.

Nalezení krabice vhodné velikosti trvá o chvilku déle, než když máte standardizované nové krabice. Ale těší nás, že s námi krabice zažijí delší život. Důležité je rozbalovat zásilky opatrně, abyste si nepoškodili budoucí obalový materiál. 
Dříve jsme krabice rozkládali. To má sice tu výhodu, že zaberou méně prostoru, ale najít tu pravou je o to složitější. Proto si nyní necháváme krabice složené a lehce je roztřiďujeme podle velikostí. Urychlí to přípravu balení.

Pokud je pro vás nepřijatelné posílat už použité krabice svým koncovým zákazníkům, využívejte je alespoň na přeposílání věcí v rámci firmy nebo v méně oficiálních případech.

Občas radši pošleme vzduch navíc

Dříve jsme se snažili balit do co nejmenších krabic, abychom neposílali zbytečně vzduch. To je jistě přínosné u větších zásilek. Ale u mini balíčků jsme zjistili, že je větší nebezpečí jejich ztráty. U malé zásilky hrozí, že zůstane zapomenuta v poštovním pytli nebo zapadne do nějaké spáry. Proto i drobné věci radši zabalíme do větší krabice a máme tak jistotu, že k vám v pořádku dorazí.

Zapojujeme i okolí 

Pokud vy sami skladištěm se starými krabicemi a výplněmi nedisponujete, někdo ve vašem okolí jistě ano! Záleží samozřejmě na tom, jak velký objem tohoto materiálu denně využíváte. Ale pokud nemáte obří spotřebu, poproste někoho v okolí, aby ho pro vás schraňoval. Nám takto pomáhají s logistikou třeba v Billa, nebo naše babičky, které těší, že nic nepřijde nazmar. 

Plast je past?

Někdy se může stát, že k nám dorazí produkty v plastových obalech. V tomto případě by napáchalo mnohem více škody, kdybychom se snažili plastu rovnou zbavit, než když ho pošleme zase o dům dál. Proto při distribuci občas využíváme i plastovou výplň. Nikdy se ale nejedná o nově zakoupenou, nemusíte se lekat! A pokud na vás plast v současné době působí jako moc velký strašák, připojte k zásilce vzkaz a své zákazníky o vašem počínání informujte. Věříme, že to ocení. 

Lepíme papírem 

Objevili jsme kouzlo papírové lepicí pásky, která lepí lepidlem s přírodním kaučukem. Je tedy zcela nezávadná a dá se dobře zrecyklovat spolu s papírovou krabicí. Z toho máme velkou radost, protože to je s běžnou lepicí páskou složitější. Dle našeho názoru je navíc hnědá lepicí páska i mnohem hezčí a dodá celé zásilce více přírodní vzhled. Navíc se s ní velmi dobře pracuje, mnohem lépe než s tou slabou plastovou potvorou.

Papírovou pásku nám před lety testovali i v PPL. Dopadla na výbornou. Zjistili, že parádně drží a obstojí při jakékoliv přepravě.

Jsme fanoušky recyklu

Když už musíme něco koupit, jako třeba kartonové obálky na rostoucí přání, vždy vybíráme produkty z recyklovaného papíru. Preferujeme samozřejmě lokální výrobu.

Přemýšlíme dopředu 

Odesílání se, pokud to jde, snažíme dopředu plánovat. Potřebujeme-li třeba mezi sídlem a našimi dílnami přeposlat více produktů, spojíme je v jednu zásilku a odešleme společně. Tím se šetří zdroje vynaložené na přepravu kurýrními společnostmi.

Používáme nohy

Někdy si na kurýry zahrajeme i my sami a po Praze roznášíme menší zásilky v rámci pochůzek. I to je samozřejmě možné pouze v případě, že je balíčků menší objem. Nebo je odvezeme na kárce – na to je expert naše Kája. Prý je to také výborný způsob k seznámení. Vemte kárku a vyražte do centra, zaručeně zaujmete!

Přeprava fotoalb pro e-shop nakupnadobro.cz

Vloženo Od

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Každý měsíc vám pošleme tipy, inspirace a zajímavé realizace ze světa ekologické reklamy.