VENKOVNÍ AKCE BEZ HROMADY ODPADU

Jak to zařídit, aby po nás nezbyly hromady plastových kelímků?

Začíná sezóna popíjení a courání venku. Romantické večery v parku, pikniky i festivaly to vše jsou skvělé příležitosti, jak si dát něco dobrého k pití. Jak to zařídit, aby po nás nezbyly hromady plastových kelímků? Nabízím pár řešení.


Zálohované kelímky NICKNACK
Tyto vratné a znovu použitelné kelímky jsou mým favoritem. Použití je jednoduché, zaplatíte zálohu, popíjíte a nakonec vrátíte - vy kelímek a barman zálohu. Elegantní řešení, ale bohužel jen pro velké akce, které si nákup kelímků (nebo zapůjčení) mohou dovolit.


Chtělo by to i levnější řešení. Nabízím:

Papírové kelímky
Dobrou cestou se mi zdají papírové kelímky. Pozor: ne každý papírový kelímek je ten, co se mi líbí. Objevila jsem a vyzkoušela papírové kelímky vyráběné v ČR, které jsou zhotovené z kartonu s FSC certifikací a hlavně  vnitřek je potažen mikronovou vrstvou PE (polyethylen), která má pouze 5-18% podíl na celém obalu. Použitý kelímek je tedy možné recyklovat a patří do modrého kontejneru na tříděný papír. Příznivá je i cena kelímku, která se pohybuje okolo jedné koruny. Kelímky jsou vhodné pro studené i teplé nápoje a v nabídce jsou v různých objemech od 200 ml až po 0,5 l. Pro akce, kavárny i jednorázové akce může být lákavá i možnost potisku, který je barevně a kvalitou zcela bez omezení. Jediným lehkým omezením je minimální množství pro potisk 16 tisíc kusů. Cenově se kelímky s potiskem pohybují okolo 2 až 3 korun za kus.


Kelímky z bio plastu
Za mě volím ty, vyrobené z kukuřičného škrobu, který se nejlépe rozkládá. Jedná se o obnovitelný materiál a zcela rozložitelný. Rozložitelnost kelímků je jistě velké lákadlo, po dvou měsících až po dvou letech zbude jen hnojivo, C02 a voda. Ale pozor, nenechte se nachytat a mylně ukonejšit: bioplast se rozloží jen, pokud jej kompostujeme! Tedy v městských podmínkách vyhodíme kelímek do hnědého kontejneru/popelnice, či do vlastního kompostéru na zahrádce. Na skládce, či ve spalovně žádné kompostování neproběhne. V tom vidím kapku zádrhel, najít hnědou popelnici či kompost je stále dosti problém a těžko předpokládat, že tuto objevitelskou anabázi všichni uživatelé provedou. Dostupnost kontejnerů na tříděný papír je násobně větší, proto se mi asi více líbí papírové kelímky, tedy ty, které je možné recyklovat. Jinak už mají kelímky z bio plastu všechny výhody. Nalezla jsem výrobce v ČR, v nabídce jsou pro teplé i studené nápoje, je možné je potisknout a rozsah nabízených objemů je také dostatečný. Ani cena není závratná, kelímek bez potisku vychází na pěkné 3-4 koruny.


Než tedy půjdete ven, myslete prosím na to, co tam po vás zůstane. Ráda najdu ideální řešení s vámi.

Chci akci bez hromady plastového odpadu

Vloženo Od

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Každý měsíc vám pošleme tipy, inspirace a zajímavé realizace ze světa ekologické reklamy.