Šikne se v marketingu odpad?
I když existuje vlastně vůbec něco jako odpad? Pokud se do hry zapojí fantazie, zápal pro udržitelnost a inovativní výrobní postupy, vznikají stylové kousky a z odpadu je rázem poklad.
Reduce, reuse, recycle
Tato tři podobná slova v sobě skrývají rozdílné možnosti, jak se k odpadu postavit. A zároveň velkolepý „maglajz“ v chápání. Tak to rozpleťme s maximálně redukovanou teorií:
Reduce je ideální stav. Odpad, který vůbec nevzniká a redukce jeho množství je to nejlepší.
Naopak recyklaci, která je nyní úplnou mantrou, nepovažujeme za cíl. Je to spíše poslední možnost, jak s odpadem naložit. Vytřídit ho a recyklovat. Recyklace znamená, že mění materiálovou podstatu původního odpadu. Například u skla ho roztavíme a vyrobíme novou lahev, z PET lahve vyrobíme regranulát a z něj následně třeba mikinu. K recyklaci totiž vynaložíme velké množství energie na dopravu a zpracování. Nevýhodou je, že některé materiály nelze plnohodnotně využít k původnímu účelu, třeba právě ty PET lahve.
Reuse alias upcycling je mezistupeň mezi minimalizací a recyklací odpadu. A to mezistupeň nadmíru lákavý.
Jaký je rozdíl mezi opakovaným použitím a recyklací? Zásadní. Při reusingu/upcyclingu neměníme materiálovou podstatu, prostě věc znovu použijeme jinak, lépe. Je to tedy proces, při kterém se přeměňují již zdánlivě nepotřebné materiály v hodnotné produkty. Jako materiál může sloužit takřka cokoliv od starých počítačových komponentů, poškozených látek, až po vyhozené sandály posbírané na pláži. Nutno přiznat, že znovu objevujeme pověstnou Ameriku a nově nazýváme aktivitu, kterou podnikáme už od nepaměti. S rozmachem konzumu jsme ji bohužel dosti vytěsnili.
Úplně jasno mezi opakovaným použitím a recyklací zjedná jednoduchý příklad: použijete šmírák a na druhou stranu si napíšete nákupní seznam – hle, je tu reusing. A pokud tento list papíru hodíte do kontejneru na tříděný odpad a ten se dostane do recyklační linky, nastupuje svoji recyklační cestu...
Reusing je životabudičem pro fantazii a kreativitu. Mrkněte třeba, jak studio BOA pověsilo konvičky na strop a v projektu 3xR vznikl unikátní lustr.
Projekt 3xR jsme organizovali ve spolupráci s IKEA v letech 2014–2016. Pod patronací pana profesora Pelcla se do něj zapojili významní designéři. A šli opravdu s kůží na trh. Měsíc jsme pro ně sbírali odpad ze dvou obchodních domů. Tedy ne kelímky od kávy a brčka, ale veškerý poškozený a vyřazený nábytek a doplňky. Kontejnery s touto nadílkou jsme převezli do MeetFactory a designéři měli týden na to vytvořit z nich pravé skvosty. A vedlo se jim náramně. Ty neúžasnější kousky jsme vystavovali na Designbloku a vydražili pro dobrou věc.
Dejte o sobě vědět upcyclingem
Upcycling je zábavná hra s ekologickým přesahem a vaši zákazníci si ji rádi rádi zahrají s vámi.
I nás vývoj a objevování upcyklovaných nápadů ohromně baví. Každý je totiž sám o sobě uměním. Jeho proces výroby v sobě zahrnuje velkou dávku kreativity a trpělivosti, výsledný výrobek je pak jedinečný a nezapomenutelný.
Nemusíte hned rozjet tak velkolepý projekt jako IKEA. Ale, pokud máte chuť, my jsme pro všemi deseti. A s nadšením společně rozpoutáme pořádnou smršť upcyclingových nápadů. Dejte vědět, vytvoříme vám kampaň na míru.
Nebo zatím svoji propagaci obohaťte o upcycling pěkně lehárko s reklamními předměty ze zachráněného odpadu. Podařené dárky najdete i v našem katalogu ekologických předmětů:
Na výrobu tohoto jedinečného penálu se využívá banner, kterým bylo při rekonstrukci pokryto samo Národní Muzeum. Po tom, co dosloužil svému původnímu účelu, byl důkladně vyčištěn a teď může být nově využitý jako pouzdro pro tužky a další výtvarné potřeby.
Reklamní bannery se vyrábějí z velmi odolného materiálu, který je opravdu škoda jen tak vyhodit. Šikovně lze přetvořit v podložku pro přesazování rostlin. I zde můžeme pracovat s vašimi vlastními bannery.
A to samé platí i pro vaše dále nepotřebné firemní letáčky. Z nich pracovníci chráněných mohou vytvořit propisky, které budou vděčným, ale originálním dárkem pro každého.
Stylový doplněk, který vzniká ze zbytků hovězí kůže využívané pro výrobu loketních opěrek v luxusních autech. Navíc je tvoří jeden moc šikovný řemeslník z Vysočiny a vy sami si můžete vybrat, jaký budou mít tvar.
Vyzráli jsme na to! I tak „sebejednorázovější“ věci, jako jsou konfety, mohou být vyrobeny šetrně k životnímu prostředí. V našem katalogu můžete najít konfety vyřezané ze zbytků rostoucího papíru a zkažených zkušebních tisků.
Z velkých pytlů na kávu -> malé pytlíky na cokoliv. Jsou jedinečné a zcela rozložitelné v přírodě. A vy tak můžete zazářit nejen obsahem, ale i obalem.
A konečně tu máme i znovupoužitelný kelímek na teplé i studené nápoje vyrobený z vyhozených jednorázových papírových kelímků. Buďte ohleduplní k životnímu prostředí a ještě stylově.
Fantazii se opravdu meze nekladou. Další příklady upcyklace, které nás v našem českém rybníčku chytily za srdce jsou:
Brněnská značka Srna ručně vyrábí stylové skleničky z použitých lahví a zavařovaček. Sklo se musí nejprve důkladně očistit a zbavit etiket, následně přichází na řadu kreativní vyžití a smysl pro detail a hurá, originální skleničky jsou na světě.
Kdo by to byl řekl, že odřezky ze stínících rolet mohou být oživeny a přetvořeny do podoby minimalistických batůžků? Značka BEKBEK se řídí heslem: „Přece se to nevyhodí“! A má rozhodně pravdu.
Kvalitní opískované sklo, které bylo součástí pračky, se díky šikovným ručičkám Nahaku přesouvá do kuchyně! Více jedinečné mísy byste jen těžko hledali.
Nalákali jsme vás na ten reusing?
Bezva, zkuste si ho i sami. Vyrobte si třeba domeček pro panenky dle jasného návodu od Nikoly Finkeové, vyznavačky minimalismu a upcyclingu.
Nebo se rozšoupněte a vytvořte perfektní posuvné dveře dle instrukcí od šikovného Tomáše Honzárka.
Další inspiraci najdete v našem projektu Balakryl RECY věci.
Tak redukci a reusingu zdar a odpadu zmar!