Minuty z přírody pro MŽP

Minutová videa tvoří základ pro hodiny zážitků venku. Hlavním posláním této kampaně je nadchnout dospělé i děti pro pozorování a vnímání přírody ve svém okolí. Nabízíme jim zábavné a objevitelské aktivity pro celý rok.

Seznamte se třeba s tajemným králem noci. 
Staňte se lesním detektivem a bravurně odhalujte jeho stopy při každé vycházce do přírody. Příroda vůbec nabízí nepřeberně příležitostí k objevování a zábavě venku. Hlavně dětem její tajemství odhaluje web minutyzprirody.

Proč projekt vznikl

Dostali jsme za úkol vymyslet, jak opakovaně využít téměř stovku minutových spotů o nejpůsobivějších místech a unikátech české přírody. Tyto spoty připravilo Ministerstvo životního prostředí a vloni je odvysílala Česká televize. Byly velmi úspěšné, ale proběhly a dál nic. A to je škoda. 

Kameramani zachytili krásy, krásky a krasavce – dravce, hmyzáky, vzácné rostliny, kouzelná a nedotčená místa. Jedno odvysílání prostě nestačí! Česká příroda si to zaslouží. 

 

Minuty jsme prodloužili na hodiny zážitků v přírodě

Oblíbené spoty znovu ožívají s novými internetovými stránkami www.minutyzprirody.cz.
Vracejí je znovu do hry jednoduché aktivity a hry v přírodě určené převážně pro malé děti (4–8 let). Každý týden čeká na děti a jejich rodiče jedno video a nová netradiční hra nebo nápad, jak zažít venku dobrodružství a zábavu. Stačí minutová inspirace na těchto stránkách, aby pak rodiče s dětmi zatoužili prožít společně hodiny v přírodě.

Prakticky to probíhá takto: Rodiče a prarodiče si najdou na webu aktivitu, nastudují postup a využijí materiály. Venku to pak s dětmi pořádně rozjedou. 

 

4x více času u obrazovek než v přírodě

České děti průměrně tráví denně venku 1 hodinu 41 minut, oproti tomu u médií vydrží 4 hodiny 14 minut. Vyzkoumala to Nadace Proměny. Přitom právě kontakt s přírodou dětem usnadňuje učení a přispívá k celkovému rozvoji jejich osobnosti, kreativity a posiluje fyzické, duševní i sociální zdraví. Rozvíjejme proto vztah dětí k přírodě. Prospěje to všem!


Zázraky na každém kroku

Navíc jsme přetočili záběr, kterým se na přírodu díváme. Spoty ukazují unikátní přírodní úkazy. Některé vzácné druhy rostlin a živočichů uvidí diváci vůbec poprvé, stejně jako mnohé z lokalit, kam se turisté běžně nedostanou. To je fascinující. Ale my usilujeme o to, aby děti zjistily, že fascinující je i ta „obyčejná“ příroda u nich za domem.

Proto vždy rozvineme téma daného spotu tak, aby děti viděly, že podobně napínavé úkazy uvidí všude. Stačí se umět koukat. Třeba právě toho výra. Spatřit v přírodě výra velikého nebo jakoukoliv jinou sovu se vám poštěstí jen stěží. Ale s naším tahákem pro lesní detektivy je snadno odhalíte podle stop a dalších pobytových znamení. A to všechny přímo nadchne. A o to jde, aby to venku děti bavilo a chodily tam proto co nejčastěji.


 

Nejsme na to sami

V projektu s námi spolupracují ty nejpovolanější odborníci na vzdělávání a rozvoj dětí – přesvědčte se ZDE.


Potřebujete také smysluplnou kampaň, která nadchne vaši cílovku?

Napište Juditě, s čím potřebujete pomoci.

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Každý měsíc vám pošleme tipy, inspirace a zajímavé realizace ze světa ekologické reklamy.